ππͺ Hoe jezelf opnieuw uit te vinden
In de spiegel kijken en je buikje vastpakken.
Je moet jezelf beperken in alles wat je tijd wegsnoept. Zeg maar die dingen die je geen verzadigd gevoel geven.
Dat is de enige manier om weer wat van je leven te maken.
Maak lijstjes met regels. Om vervolgens elke dag via een schriftje met jezelf te praten over hoe erg je weer gefaald hebt.
- hoeveel schermtijd er weer doorheen is gejaagd
- dat er weer een zak chips in je buik is verdwenen
- dat er nog te veel mails onbeantwoord staan
- dat we de dag weer met een orgasme zijn begonnen, waardoor je zo loom en ongeconcentreerd raakt
Maar het moet. In de spiegel kijken en je buikje vastpakken.
De kringen onder je ogen bewonderen en beseffen:
- hoe mooier de wereld is met voldoende slaap
- hoe minder je meegaat in je gedachten als je uitgerust bent
- hoe aantrekkelijk het is dat je gewoon zelf dingen onderneemt en doet, zonder bevestiging te verlangen via de telefoon. Zonder je dagen op bed, starend naar een scherm, te slijten.
Maar ja.
In de ochtend met energie lukken mijn goede intenties met al mijn restricties uitstekend.
Het is de avond die ik het meest vrees. Sinds mijn depressies en daarna zie ik tegen de avond op.
Te veel tijd, te weinig energie, nul beperkingen, te veel negatieve gedachten.
Op jacht naar vergeten repen chocolade in mijn huis. Me verliezen in een of andere tijdlijn op mijn mobiel. Mβn tijd verspillen met wachten op een reactie van die ene.
Juist dan is naar bed gaan het beste. En dus het moeilijkste om te doen.
Beperk jezelf, lieve vreemdeling.
Zoals met het lezen van boeken.
βNoa Janssenβ is bezig met haar debuut. Ze vertelde me dat ze alleen boeken in haar kast heeft staan die ze heeft gelezen en die haar hebben veranderd. Geen plek voor stomme boeken. Geen plek voor een stapel ongelezen werken.
Dichteres βSofie Somersβ vertelde me in Antwerpen dat ze maar één boek per schrijver leest. Zo kunnen de andere boeken uit iemands oeuvre niet teleurstellen.
Ik weet dat βRyan Holidayβ (1987) een regel heeft: als je een boekhandel binnenstapt, vertrek je altijd met minstens één boek dat je interesse heeft gewekt. Altijd.
Mijn enige regel die ik met lezen heb, is: lees een boek dat bij je gemoedstoestand past.
- Schijtliteratuur.
- Opstaanlectuur.
- In-slaap-valfictie.
- Prikkel-me-met-diepe-wetenschappelijke-inzichten-edities.
- Inspireer-me-inmiddels-overleden-persoon-met-je-leven-biografieΓ«n.
Overvloed doet niemand goed.
Schaarste is wat ons het meest levendig laat voelen.
En schaarste bereiken we via beperkingen.
Via de beperking kan je de beste week uit je leven beleven. Kan je werken naar dat waar je zo graag naar verlangt.
Goede intenties verdwijnen omdat we ons te weinig herinneren waarom we het ook alweer deden.
Schrijf ze op. Herlees. Journal hoe het gaat.
Dit zijn mijn intenties op dit moment:
- start de dag Γ³f schrijvend Γ³f lezend. Met een dampende mok koffie naast je.
- wandel één keer lang en één keer kort op een dag.
- verzin elke werkdag minimaal één ding om geld te verdienen aan je kunst, zodat je dit leven in stand houdt
- help minstens één persoon per dag via je insta of podcast of mail of blog die zich melancholisch en verloren voelt
- deel alle kunst die je op dat moment prikkelt en vertel waarom het je schrijfwerk voedt. Boeken. Muziek. Schilderijen.
- geen social media tot minstens 15 uur
- schrijf brieven.
- als Ai het kan schrijven, schrijf het dan niet
Wat zijn jouw restricties eigenlijk?
liefs,
tomson πͺ